8 Mayıs 2012

İPEK'İN DİŞ BUĞDAYI PARTİSİ


İlk dişimiz 7.5 aylıkken çıktı…
Aradan geçen 2 ayı tek dişli geçirdi İpek ve biz onu tek dişli canavarımız diye sevdik hep…
Diş buğdayı partimize bir hafta kala ise 2 dişimiz daha geldi.

Blog buluşmalarımızda evsahibi olma sırası bendeydi, bahane İpek’in diş buğdayı oldu…
Buluşmalar İpek’in doğumundan önce de sonra da bütün güzelliğiyle devam etti, hemen hemen hepsine de katıldık büyük zevkle.
İpek 21 Günlükken Yağmur’un hoş gelesin partisindeydik.
1.5 aylıkken Yasemin Teyzesinde iftardaydık. Münevver Ablamızda kahvaltıda… Aras’ın diş buğdayında, Müge’de ev görmesinde…
Ne güzeldi hepsi ayrı ayrı…

Sıra bizdeydi, heyecan vardı. Öncelikle partiye bir tema koymak gerekiyordu. Böylece içimden kelebek geçti. Çünkü Kelebek İpek böceğinin kozasını örüp, dönüşümünü tamamlayıp kavuştuğu yeni form idi…
Örtüşüyordu kızımın ismi ile… Özgür, narin, her biri birbirinden farklı güzellikte, kelebekler…

Çalışmalar, fikirler çok öncesinden başladı… Gözlerim her yerde kelebek arar haldeydi.

Neler yapıldı peki…
Parti için kapımızı süsledik… Misafirlerimizi kapıdan itibaren parti havasına sokmak için…
1-IMG_4885


Sonra evimizi süsledik. Kelebekli fenerler, kelebekler kondurduk etrafa…
Bir hoş geldiniz de salonumuzda yer aldı…

1-IMG_4951
Yabancı bir siteden bulduğum harf şablonlarını evde uzun süredir bekleyen renkli A4 kağıtlara basıp keserek 3 renkli bir çalışma yapmış olduk… Evdeki malzememiz de değerlenmiş oldu.

Bu harf şablonlarını başka yerlerde de kullandım. Misafirlerimizin çocuklarının isimleri duvarda yer aldı… Herkese giderken de hediye olarak verildi bu isimler. İsteyenler odalarına astılar.
1-IMG_48651-IMG_4864

Çocuklardan neyimiz eksikti, bizim isimlerimiz ise sandalyelerimizin arkasında yer aldı. Kelebekler ise kurdelelerimizin ortasını süsledi. 
Yine giderken hediye oldu bunlar… Gün sonunda kahkahalar eşliğinde hatıra fotoğrafı çekmemize de vesile oldular…
1-IMG_48471-IMG_4912

Süs kelebekler ve  kelebekli fenerler Euro Flora’dan idi…
1-IMG_4914

Sofra detaylarımıza gelince…
Hatay günlerinden aldığım peçete halkaları gerçek İpek kozalarından yapılma idi. Çok severek kullandım.
7100035509_db9b8dd222_b
Sofrada İpek kozası sadece peçete halkalarında yoktu.
Her misafirimiz için hazırladığımız hediye kutumuzda da bir adet ipek kozası yer alıyordu…
6953982888_3d9b668104_b

İpek kozasının yanında ise bir adet de gümüş kelebekli künye hediyemiz vardı. Hatıra fotoğrafı da çektirdik künyelerimizle…Kutumuzun üstüne ise süs olarak minik bir kelebek kondurdum. Son olarak da bir adet diş şeklinde şeker bıraktım içine. Diş buğdayı yaptığımızın bir göstergesi olsun esprisi ile…

 1-IMG_50041-IMG_4925

Masa detaylarımıza devam edelim.
1-IMG_4932

Masa örtümüz kelebekli idi(Paşabahçe), peçetelerimiz de kelebekli olunca cıvıl cıvıl oldular. Kelebekli peçetelerimiz marketten bulunma idi. Uzun süre her gittiğim market ve mağazada bakınıp bulamazken buluşmaya 3 gün kala bulduğum peçeteler beni çok ama çok mutlu etti.

Fon kartonlarından keserek yaptığım kelebekli isimlikleri ise yabancı sitelerde bulmuştum. Fon kartonlarına şablonu aktarıp kestim. 3 farklı kelebek şablonu kullandım bunun için.
Ancak bunları isimlik olarak kullanmaktan vazgeçip bardaklarda süs olarak kullandım. Çünkü Müge bize çok güzel isim kartları hazırladı. Kartların köşesini yine kelebek formunda kestim.
Yemek kartlarımız da aynı seriden idi. Benim isim kartı olarak düşünüp sonradan süs haline getirdiğim kelebekler ise bardaklarımıza gelip konmuşlar gibiydi.
Sarı tabaklı çay bardaklarına mavi, mavi tabaklı çay bardaklarına ise sarı kelebekler kondurdum. Kadehlerimiz ise kırmızı kelebeklere ev sahipliği yaptı.
1-IMG_49261-IMG_4924
Masamızda kelebekler o kadar fazlalaşmıştı ki sanki hepsi birden bir şeyin ucundan tutuverip uçuverecek olsa masada beraberinde uçacak gibiydi…
1-IMG_4928 1-IMG_4964

Masamızın çiçeği için eşime farklı renklerde güller almasını söyledim. Bunları bir buket yapıp içlerine kelebek monte etme fikriyle yola çıktım. Biraz son dakika alelacele oldu buketimiz, hayalimde çok daha güzel bir buket vardı zira. 
1-IMG_49001-IMG_4908

Sadece hanımlara değil çocuklara da bir masa hazırladım. Küçük hanımların çok hoşuna gitti bu. Kendilerine de isim kartları düzenlenip masada yer aldıklarından dolayı.
1-IMG_4974

Masamıza kelebekli bir mumluk yerleştirdim. Masamızda yemek boyunca ışıl ışıl yandı. Yanan mumların insanlara olumlu enerji yaydığını düşünüyorum. O gün benim enerjim gerçekten de böyleydi. Kendimi hiç evsahibi stresinde hissetmedim. Müthiş keyif aldım tüm gün boyunca.
1-IMG_4901

Parti gününden önce katılımcılara gönderdiğim mailde herkesin imkanı ölçüsünde kelebekler takınarak giyinerek gelmesini ilettim. Böylece parti boyunca gözümüz daha çok kelebek gördü.
İpek’in de gün boyu giydiği kıyafetler Kelebekli oldu. Önce diş buğdayı partisine özel beyaz elbisesini giydi. Olan bitenden en habersizimiz oydu sanırım
İlerde fotoğraflara bakıp görecek sadece… İpek'in ablaları da kelebekli giyinmişlerdi.
1-IMG_49561-IMG_4953


Menü listemizi ise yine yabancı kaynaklı bir sitede gördüğüm şablonda hazırlayıp yerleştirdim.1-IMG_48761-IMG_4868 


Menümüz çok ama çok güzeldi. Ben Limonlu cheesecake yaptım 2 gün öncesinden. Beğenilerek tüketilmesine çok mutlu oldum. Grup olarak cheesecake seviyoruz sanırım.
1-IMG_5014


Herkesin getirdikleriyle çok uyumlu çok kararında bir sofra oluştu…
6953981986_e0796fcc4e_b
1-2012-04-21 İpek'in Diş Buğdayı Partisi


Yasemin Diş buğdayı pastamızı getirdi. Çok ama çok lezzetiydi. Sade kek, limonlu krema ve çilekler… 
1-IMG_50361-IMG_50376953984846_e746cfa16f_b

Diş buğdayımız ise dileyenler için hazırdı… Herkes dilediğince alabilsin diye açık büfe hazırlandı. Yuvarlak kaseler de fındık, ceviz, çam fıstığı ve badem vardı. Dikdörtgen kaseler de ise tuz, pudra şekeri ve tarçın.  
1-IMG_4961

Yemek faslından sonra meslek seçimi ve İpek’in başından diş buğdayı dökme seremonisi de yaptık. Meslekleri temsilen:
Lens Kabı: Göz doktoru
İlaç kutusu: Eczacı
Steteskop: Doktor
Cetvel: Mühendis
Defter: Yazar
Pasaport: Diplomat
Araba Anahtarı: Gezgin J

Hiç kötü meslek seçim şansı bırakmadık yani İpek’eJ
6953985520_f61e0015f2_b
İpek de birçok seçenek arasında gidip gelip en son kararını Lens Kabından yana verdiJ Diğer çocuklara da meslek seçimi yaptırdık. Bir doktorumuz, bir eczacımız bir de yazarımız oldu böyleceJ

Sonrasında ise 27 adet diş buğdayını(biz o tarihte İpek’in henüz çıkmamış ama bir hayli belirgin olan 2 adet daha dişini de hesaba kattığımızdan ) İpek’in başının üzerinde yer alan bir örtüden iyi dilekler eşliğinde döktük. 27 adet buğday henüz çıkmamış olan dişlerini temsil ediyordu. İnci gibi dişleri olsun, kolaylıkla dişlerini çıkarsın diyerek…
7100057233_b7dc824bdf_b

Gün sonunda mutlu ve de heyecanlı idim. Öyle ki heyecandan uyuyamayacak kadar J

Bu günü böyle anlamlı hale getiren sevgili Blog dostlarım iyi ki varsınız.
Emeği geçenlere
Vesile olanlara
Herkese çok ama çok teşekkürler
Her hatırlayışım beraberinde mutluluğu getirecek bana...

20 yorum:

LaMa dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
annesiningülü dedi ki...

çok özenli çok güzel olmuş :)
ağrısız diş çıkarmalar diliyorum...

GANNE dedi ki...

Pınarcım, herşey harikaydı. Ellerine sağlık, çok yorduk seni. Kelebek konsepti ile bahara merhaba dedik sayende. Minik İpek böceğinin inci gibi dişleri olsun, bizim dostluklarımızı örnek alarak büyüsün.:)

Adsız dedi ki...

ya ben sizinle tanışmak istiyorum ne güzel etkinlikleriniz var

nohut oda dedi ki...

ben yıne gec kalmısım neler neler kacırmısım bayıldım hersey harıka olmus elıne fikrine saglık..o kelebekler nasıl duruyor bardaklarda baktım baktım anlayamadım yanı mantıgıma gore dusmesı lazım..

GüzelDuruGünler dedi ki...

ay ayy bayıldım ama ben ipeğin diş buğdayına çok güzel olmuş herşey ..pastalar,mamalar süslemeler hele ismimin olduğu münevver yazılı sandalye çok hoşuma gitti :))bizde dişlerimiz geç çıkınca d.günü partisiyle birleştirmiştik diş buğdayımızı bizimkide çok güzel olmuştu sevdikleri yanında olunca insanın böyle etkinlikler şahane oluyor..Nediyelim İnci gibi dişleri olsun güzel miniğin..sevgiler :)

Adsız dedi ki...

merhaba

ipeğin diş bugdayı gerçekten harika olmuş bende mink oglum için hazırlnıyorum bu isim şablonlarınız çok hoş olmuş şablonları indirdiğiniz siteyi bizimlede paylaşabilirmisin ?
cvp bekliyorum

teşekkürler iyi günler

Pınarın Kulubesi dedi ki...

Merhaba
Harf sablonlarini Martha Stewart in sitesinden almistim.
Sevgiler

Adsız dedi ki...

Harf sablonlarını bulamadım yardımcı olsanız?

Alev Özkan dedi ki...

KIZIMIN YENİ ÇIKAN DİŞİ İÇİN DİŞ BUĞDAYI FİKİRLERİ ARAŞTIRIRKEN SİZİN BLOGU KEŞFETTİM... SİZİN PARTİ ÇOK HOŞ OLMUŞ... BAKALIM BİZİMKİ NASIL OLACAK.. BEN DE BLOGUMA BEKLERİM...
www.alevgeziyor.blogspot.com

çiğdem dedi ki...

çoook guzelsınız... masallah ıpegınıze.... umarım cok rahat cıkarır dıslerını...

Unknown dedi ki...

yeğenim için diş buğdayı araştırmaları yaparken buldum blogunuzu. bayıldım. bu arada ilham verici fikirleriniz için teşekkür ederim.

Unknown dedi ki...

Allahım bu ne güzel bir parti öyle. Harika bayıldım. Benim kızımın adı da İpek. Ya bende böyle bir parti yapmak istiyorum ama.

Unknown dedi ki...

Diş buğdaynda wermek jcjn kücuk kup kutuyu nerdn bulablrm?

Unknown dedi ki...

Merhaba,
çok güzel bir tema ile kutlama yapmışsınız, tebrik ederim. Ben de kızıma yapmak istiyorum, sizin sitenizi incelerken, diş buğdayı partisindeki tabakların içinde bulunan kelebekli kağıt peçeteleri çok beğendim,mümkünse hangi marka kağıt peçete olduğunu ve nereden aldığınızı belirtir misiniz?

Pınarın Kulubesi dedi ki...

Merhaba Gönül
bim markette bulmuştum, hala olabilir, arada çok güzel modeller oluyor...

Adsız dedi ki...

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. İyi bayramlar..

Adsız dedi ki...

merhaba;
kızınız için yaptığınız parti teması çok güzel olmuş hatta koza fikri süperr olmuş...
benim kızımın adı da ipek ve bende doğumgününde gelen konuklara koza vermeyi düşündüm, nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim...
şimdiden teşekkür ederim...

Unknown dedi ki...

merhaba;
kızınız için yaptığınız parti teması çok güzel olmuş hatta koza fikri süperr olmuş...
benim kızımın adı da ipek ve bende doğumgününde gelen konuklara koza vermeyi düşündüm, nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim...
şimdiden teşekkür ederim...

Pınarın Kulubesi dedi ki...

Hatay fuarından almıştım. Samandağ ilçesi ile irtibata geçseniz adresinize gönderebilirler sanırım